Zovida klaar voor de toekomst: een succesvolle organisatieverandering

  • Organisatieadvies
  • 24 februari 2025

Een organisatieverandering in de zorg vraagt om meer dan alleen een goed plan. Het draait om mensen verbinden, processen stroomlijnen en zorgen dat iedereen mee kan in de verandering. Neo-Mundo heeft daarin blijvende impact gemaakt bij Zovida.

Lieke begeleidde het traject bij Zovida om van twee zorgorganisaties écht één te maken. Iris gaf als communicatieadviseur vorm aan de nieuwe merkidentiteit en interne communicatie.

Samen hielpen ze Zovida vooruit. Dit is hun verhaal.

Fusie in de zorg: van twee naar eenheid
Zovida brengt veertien multidisciplinaire gezondheidscentra samen en ondersteunt professionals in de zorg door administratieve en facilitaire taken uit handen te nemen. Dit geeft zorgverleners de ruimte om zich te focussen op hun kerntaak: zorg verlenen.

De juridische fusie was een feit, maar de integratie in de praktijk moest nog gebeuren. Lieke coördineerde dit proces en zorgde ervoor dat personeelszaken, ICT, merkstrategie en andere essentiële onderdelen op één lijn kwamen. “Mijn rol was om structuur aan te brengen en de organisatie mee te nemen in de overgang. De uitdaging was om te zorgen dat de medewerkers zich onderdeel gingen voelen van Zovida, dus hen te betrekken zonder hen onnodig te belasten.”

Iris stond voor een andere uitdaging: de merklancering van Zovida. “Ik stapte in toen de overgang van Zonboog naar Zovida binnen een maand moest gebeuren. Van fysieke branding in gezondheidscentra tot social media en de nieuwe website – zou het gaan zoals gepland was? Het was een intensieve periode, maar bijzonder om zo’n verandering zichtbaar te maken.”

Ze begeleidde ook de introductie van het nieuwe sociale intranet Zovi en hielp bij de start van de adoptie van een nieuw IT-systeem. “Een fusie in de zorg gaat verder dan alleen een nieuwe naam. Hoe zorg je ervoor dat medewerkers zich onderdeel voelen van iets nieuws? Dat was mijn focus.”

Uitdagingen en succesmomenten
Elke organisatieverandering kent obstakels. Voor Lieke was dat het balanceren tussen betrokkenheid en werkdruk. “Je hebt professionals in de zorg nodig in het proces, maar je wilt hen ook niet belasten. Die afstemming was cruciaal.”

Voor Iris zat de uitdaging in de snelheid bij de start van haar opdracht. “Binnen een maand moest alles zo veel mogelijk staan. Dat vroeg om snel schakelen en pragmatisch werken, zonder kwaliteit te verliezen. Maar het is gelukt!”

Mijlpalen? De officiële lancering van Zovida op 1 februari 2024, een feestelijke heropening bij Gezondheidscentrum Afrikaanderwijk, en de succesvolle implementatie van Zovi. “Dat platform was een enorme klus, maar nu staat er een sterke interne omgeving waar medewerkers écht iets aan hebben.”

Impact die blijft
Met een sterk merk, een stabiel intranet en een fusiehandboek dat klaar is voor de toekomst, hebben Lieke en Iris blijvende verandering gebracht binnen Zovida.

“Zonder Neo-Mundo hadden we nu niet gestaan waar we nu staan.” zegt Anne de Man, manager stafbureau en bestuurssecretaris bij Zovida. “Lieke en Iris brachten niet alleen de juiste kennis en expertise mee om onze doelen te behalen, maar gaven die ook dóór aan ons team. Dankzij hen beschikken we nu over de juiste handvatten en kunnen we zelfstandig verder. We zijn klaar voor de toekomst.”

Wat haar het meest verraste? “Hoe snel ze voelden als collega’s. Dat heb je niet altijd met externen. Je merkt dat Neo-Mundo verder kijkt dan alleen vaardigheden en kennis – ze zorgen voor de juiste match op álle vlakken. En dat werkt. Lieke en Iris worden nu dan ook gemist, niet alleen als waardevolle krachten, maar ook als gezellige collega’s. Als de hele Neo-Mundo organisatie zo in elkaar zit – met een jonge groep mensen vol kennis, kunde én sociale vaardigheden – dan heb je het als organisatie goed voor elkaar.”

Een opdracht die langer duurde dan gepland – en dat was juist goed
Zowel Lieke als Iris bleven langer dan verwacht bij Zovida. “De opdrachten groeiden mee met de organisatie,” vertelt Lieke. “Onze werkzaamheden leverden nieuwe inzichten en kansen op, waardoor er steeds meer projecten ontstonden die aansloten bij onze expertise en aanpak. Dat maakte het een fijne en dynamische samenwerking.”

Iris vult aan: “Bij Zovida voelden we ons echt onderdeel van het team. Dat maak je als externe professional niet altijd mee.”

Van waardevolle inzichten naar nieuwe ambities
Lieke heeft veel mogen leren bij deze opdracht en neemt dat graag mee naar een nieuwe uitdaging: “Samenwerkingsverbanden, het sociaal domein en jeugdzorg – daar zou ik graag verder in duiken.”

Iris heeft haar passie voor communicatie verder ontdekt. “Het strategische en creatieve aspect van deze opdracht vond ik goed bij me passen. Mocht er een nieuwe communicatie-uitdaging op mijn pad komen, dan grijp ik die zeker aan. Maar ook een kans om te groeien op het gebied van kwaliteit en beleid in de zorg is iets wat me zou aanspreken.”
Ook tijdelijk extra slagkracht nodig?

Heb jij binnen jouw organisatie behoefte aan ervaren adviseurs op het gebied van communicatie, verandermanagement of projectcoördinatie in de zorg? Of het nu gaat om korte of langdurige ondersteuning: bij Neo-Mundo koppelen we de juiste expertise aan jouw uitdaging.

Neem gerust contact met ons op en we zorgen voor de perfecte match!